0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

گوشی و نجوم

۱۳ بهمن ۱۴۰۰ 375
گوشی و نجوم

گوشی های هوشمندی که امکان کنترل کامل بر روی فوکوس، زمان نوردهی و ایزو را در اختیار کاربران قرار می دهند، برای گوشی و نجوم مناسب تر هستند. از آن‌ جایی که امکانات و قابلیت‌ های گوشی‌ ها با یکدیگر متفاوت است، روش های عکاسی نجومی با گوشی را در این مقاله در اختیار شما قرار می دهیم.

عکاسی طلوع و غروب خورشید

عکاسی طلوع و غروب خورشید

منظره طلوع و غروب خورشید یکی از زیباترین مناظر طبیعت است که برای عکاسی از آن باید روی پیش ‌زمینه عکس کار کنید؛ همچنین تصویر پرندگان و اجسام ضدنور سبب ایجاد بُعد در عکس های طلوع و غروب می ‌شوند.

وجود آب در پیش‌ زمینه می‌ تواند نتایج زیبایی به همراه داشته باشد، به خصوص اگر سطح آب ساکن باشد که صحنه طلوع یا غروب خورشید را منعکس کند.

 • برنامه های پیشنهادی

آی‌او‌اس , SnapSeed   HDR

اندروید  Camera HDR Studio, HDR Camera

 • نحوه عکاسی

بهترین نتیجه از منظره طلوع یا غروب خورشیدی زمانی است که افق رنگارنگ باشد؛ پس خورشید باید در عکس‌ تان بالای افق باشد ولی در پشت ابرها، کم‌نور شده باشد.

بهتر است که گوشی را به صورت افقی به شکلی بگیرید که یک ‌سوم تصویر زیر افق و دو سوم آن آسمان باشد و اگر گوشیتان اچ‌دی‌آر دارد آن را روشن کنید؛ زیرا اجازه ذخیره عکس پردازش شده توسط دوربین و عکس اصلی را به شما می‌ دهد.

عکاسی پدیده های جوی

عکاسی پدیده های جوی با گوشی

زمانی که از روی زمین به آسمان نگاه می‌کنیم، نور خورشید در داخل جو اثرات جالبی ایجاد می‌کند که گاهی آنقدر نورانی هستند که با دوربین گوشی می توانید از آن ها عکس بگیرید.

برای عکاسی از پدیده های جوی بهتر است از برنامه ای استفاده کنید که امکان کنترل دستی تنظیمات دوربین را در اختیارتان می گذارد. پدیده‌ هایی مانند هاله خورشید، رنگین‌ کمان معکوس، ماه، خورشید کاذب و ابرهای شب تاب نورانی سوژه‌ های خوبی برای عکاسی نجومی هستند.

 • برنامه های پیشنهادی  

آی‌او‌اس Night Modes, ProCam

اندروید  Night Camera , Long Exposure Camera 2

 • نحوه عکاسی

برای شکار پدیده‌های جوی مانند کمان ها یا هاله‌ ها اگر دوربین‌ تان سیستم دستی فوکوس دارد با استفاده از خط افق، دوربین را روی بی ‌نهایت قرار دهید.

اگر منظره‌ ای از ابرهای شب‌ تاب در مقابل دید خود دارید، از برنامه ای برای کنترل دستی تنظیمات دوربین گوشی‌ تان استفاده کنید، فوکوس را روی بی نهایت قرار دهید، حساسیت را روی ۸۰۰ بگذارید و زمان نوردهی را بین 1 تا ۱۰ ثانیه قرار دهید.

عکاسی سیارات درخشان

عکاسی سیارات درخشان با گوشی

سیاره‌ ها ممکن است بسیار درخشان دیده شوند، سیاره زهره در مقابل پس زمینه تیره جلوه بیشتری دارد؛ پس بهتر است که از زهره بر فراز افقی که کمی نورانی است عکس بگیرید. زیرا، دوربین بر روی افق فوکوس می ‌کند و تصویر زهره به خوبی ثبت می ‌شود.

برخی گوشی‌ ها امکان «قفل فوکوس» را دارند که با استفاده از این امکان، دوربین را روی هر افق دوردستی فوکوس و قفل کنید و سپس دوربین را به سمت زهره گرفته و عکس بگیرید.

اگر می خواهید که عکس‌تان از سیارات، بزرگ تر از نقطه ‌هایی روشن باشد از روش آفوکال استفاده کنید ابتدا روی هدف فوکوس کرده؛ سپس دوربین گوشی‌ تان را در پشت چشمی تلسکوپ قرار دهید.

 • برنامه های پیشنهادی

آی‌اواس 645 Pro ,Night Cam

اندروید Camera FV-5, Open Camera

 • نحوه عکاسی

سیارات درخشان با استفاده از تنظیمات اتوماتیک دوربین قابل ثبت هستند؛ اگر چنین امکانی مقدور نبود با کمک برنامه ‌های جانبی، فوکوس را در بی نهایت، زمان نوردهی را در یک ثانیه و حساسیت را از متوسط تا زیاد قرار دهید.

اگر عکس نویز زیادی داشت، حساسیت را کم کنید و اگر مدل گوشی‌ تان از سیستم عکاسی از طریق هدفون پشتیبانی می‌کند، با این روش عکس بگیرید.

عکاسی صورت های فلکی

ثبت ستاره‌ ها با استفاده از دوربین گوشی‌ کار مشکلی است؛ زیرا اغلب ستاره‌ ها خیلی نورانی نیستند. اگر دوربین گوشی‌ تان امکان کنترل دستی فوکوس را دارد  از برنامه های جانبی برای کنترل تنظیمات از جمله فوکوس استفاده کنید.

این برنامه ‌ها، تنظیم کننده فاصله را دارند؛ پس اگر از عملکرد آن ها در فواصل مختلف مطمئن نیستید در طول روز آن را در فاصله بی‌نهایت قرار دهید؛ سپس حساسیت را در مقدار حداکثری بگذارید و با ثابت نگه‌داشتن گوشی برای مدت حداقل یک ثانیه عکس تان را ثبت کنید.

شایان ذکر است که اگر دستتان در حین عکاسی بلرزد، نور ستاره‌ای که قصد ثبت آن را دارید روی حسگر دوربین جابه جا می‌شود و نتیجه جالبی به دست نخواهد آمد.

 • برنامه‌ های پیشنهادی

آی‌او‌اس NightCap Pro , ProCam

اندروید StarTrail Photos Generator ,Camera FV-5

 • نحوه عکاسی

بهتر است که گوشی را در جایی ثابت نگه دارید و از ابزارهای کنترل از راه دور برای عکاسی استفاده کنید، سپس از برنامه‌های جانبی برای فوکوس دستی، زمان نوردهی و حساسیت استفاده کنید.

ممکن است نتیجه نهایی تاریک به نظر برسد که با استفاده از برنامه ‌های ویرایش عکس می توانید سطح مورد نظر را به سمت سفیدی جابه جا کنید.

نکات مهم در عکاسی از اجرام آسمانی

ابتدا چشم هایتان را با تاریکی محیط وفق دهید تا بتوانید سوژه ها را حرفه ای تر و بهتر ثبت کنید.

برای عکاسی نجومی فصل ‌های سرد را انتخاب کنید؛ زیرا در شب ‌های سرد اختلاف دمای لایه‌ های مختلف جو زمین کمتر از شب‌ های گرم است و این باعث شفافیت بیشتر آسمان در عکاسی می شود؛ همچنین سنسور دوربین کمتر گرم شده و  عکس‌ ها کمتر نویز خواهند داشت.

سه پایه یکی از مهم‌ ترین ابزارهای عکاسی نجومی ا‌ست که در زمانی که شما با نوردهی‌ هایی در محدوده ۱۰ تا ۳۰ ثانیه مواجه می‌شوید، دوربین باید ثابت در جای خود قرار بگیرد.

بهتر است  که تنظیمات دوربینتان را به صورت دستی وارد کنید؛ زیرا کمبود شدید نور در عکاسی باعث می شود که ایزو، اکسپوژ و فوکوس خودکار به خوبی تنظیم نشوند.

سخن آخر

ما در این مقاله مطالبی را درباره گوشی و نجوم همراه با برنامه های پیشنهادی در اختیار شما قرار دادیم و در پایان نیز به نکات مهم در عکاسی از اجرام آسمانی اشاره کردیم، امیدواریم که اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک گذاشته باشیم.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0